Martin Hesselborn laddad inför OS

Martin-Hesselborn-SMT-bild.jpg

Om ett par veckor går Internationella matematikolympiaden av stapeln i Chiang Mai i Thailand. Vi har pratat med en av Sveriges representanter i tävlingen, Martin Hesselborn som till vardags pluggar på Norra Real i Stockholm, om hur det känns inför resan:

Hur känns det inför OS i Thailand? 
- Det känns jättekul att jag kom med! Jag har sett fram emot det här länge. Just nu är det inte nervöst, men jag tror säkert att nerverna kommer på plats under tävlingen. Jag har aldrig varit i Asien tidigare, så det blir en intressant resa.

Är du laddad?
- Ja, verkligen. Vi har ett starkt lag, det är många som är väldigt bra. Det märkte man redan vid uttagningarna eftersom de var väldigt tuffa. Jag tror att det kan gå bättre för Sverige i sommar än det gjort tidigare år.

Hur förbereder du dig? 
- Jag räknar på de uppgifter vi fått att lösa och så finns det problem och lösningar från tidigare tävlingar på internet.

Föregående
Föregående

Lisa Lokteva övar matte på stranden

Nästa
Nästa

Nytt format för SMT:s lagtävling